Monday, March 1, 2010

Price comparisons

Recently a single friend of ours made a comment that she spends the same amount on groceries for herself as we do for our family of four. This person, a resident of a mid-size Midwestern city, indicated that grocery prices are higher where she lives, and it made me curious. Just for fun, I'd like to compare the cost of a few grocery staples based on where you live.

If you're willing, sometime in the next few days, leave a comment with the regular (non-sale) price of the following:
  • a gallon of generic skim milk
  • one dozen large non-organic eggs
  • a loaf of generic white/wheat bread
  • bananas per pound
Even if you buy a different version of these products, such as soy milk, it will be most consistent if you post according to this list. As for your location, there's no need to give your city and state--just give a label that indicates region and/or community type. (For example, I would say "Midwestern small town.") I'll post my own local prices along with a compilation of the responses later this week. Thanks for participating in my little study!
*Also, totally unrelated, but while I'm surveying you, could anyone recommend a compelling biography? I'm looking for a little inspiration, and welcome your suggestions. Thanks!
Photo from Flickr

20 comments:

Wendi said...

This should be fun! I live in a midwestern large city suburb.

Milk $2.08
Eggs $1.08
Bread $1.19
Bananas $0.79 lb

Mom said...

It will be interesting to see these results! The current regular prices in our western mid-size city are:

Milk $2.19
Eggs $1.29
Bread $1.39
Bananas $0.49/lb

These are all occasionally on sale for less. Love you, Mom

mer@lifeat7000feet said...

I would quote the exact same prices your mom did...so I won't. Ha!

I started reading Sarah Palin's autobiography this weekend. Going Rogue. I hate politics, but it's a pretty intriguing read so far.

Hestermania! said...

not sure about skim, but a gallon of whole milk for the kids (which is always more than skim) is never less than $3.25

doz large eggs $1.99
bread $2.50
bananas $.79/lb

Hestermania! said...

that was in NJ

Brie said...

Northeastern mid-size city.

Milk (skim): $2.21
Eggs: $1.59
Bread: $2.29
Bananas: $0.59/lb

I second Sarah Palin's autobiography. I'm about half way and am really enjoying it too, but I like politics.

Kendra said...

These are estimates from a Chicago suburb. I actually don't know non-sale prices for certain!

Milk - $2.38 on sale (regular is close to $3, *I think*)
Eggs - $1.19
Bread - $1.29
Bananas - $.069/lb

angie said...

I live in southern NJ.
milk: 3.61
eggs: 1.52
bread: 1.50
bananas:.49

No biography to recommend. But I recently read and loved "One Simple Act" by Debbie Macomber.

erin said...

i am going to the store later this morning, so I will check . . . but I would recommend 'A Million Miles in a Thousand Years' by Donald Miller - you would love it, he uses the analogy of story to talk about life (and it's funny, quick read - always a plus). it's not a true biography, but more of a memoir.

Carrie said...

This is from the northwest. We don't drink milk so I can't help you there but these are the other three:

eggs - $1.89
bread - $1.59
bananas - $0.69

Anonymous said...

VERY COMPELLING AUTOBIOGRAPHY IS

IRON HEART; AUTHOR BRIAN BOYLE.
SUBTITLE: "FROM COMA TO KONA"

LOVE, DAD

thehomespunheart said...

Oh, I just returned from the store and KNEW I forgot something! I forgot to check eggs and bread!

Milk: $1.99
Bananas: 0.59

Since I've been making bread and buying local eggs - I am clueless about those!

Fun post -

NeedANap2 said...

biography :The God I Love ~ A Lifetime of Walking With Jesus by Joni Eareckson Tada and Ruth, A Portrait: The story of Ruth Bell Graham by Patricia Cornwell. I don't agree with Ruth Graham's view of child raising/discipline (basically it's up to God) but I enjoyed the book very much.

Prices (off the top of my head and where)
we live in the eastern Midwest mid-size city

Milk (Target) $2.09 (cheapest regular price I've found)

Eggs (Wal-Mart) $1.49 (cheapest at Target sale last week $.99)

Bread (Sara Lee day old bread store) $.75 100% whole wheat (I think white is like $.49), I would guess white $.79 and wheat $1.29 at Wal-Mart

Bananas (Wal-Mart) .49/lb I think

Our Lives said...

Fun survey! live in the westcoast.

Milk $2.69
Eggs $1.99
Bread $2.45
Bananas $0.19 (per single bana),$0.28 (organic)

On a different note, I thought about you when I hit my blog anniversay the other day. I remember reading yours when you hit your second blog anniversary. Time flies when you are having blogging fun!

Jillian, Inc said...

In Atlanta suburb:
milk - $2.29
eggs - $1.99
bread - $1.89
bananas - $.69/pound

I am sometimes shocked at how much more expensive Hy-Vee is than my grocery store here when I go visit my mom.

Stephanie said...

Tampa Bay metro area:

Milk: $3.19
Eggs: $1.39
Bread, wheat store-brand: $1.79
Bananas: $.69/lb

Since getting married I've lived in various parts of the US, so I've seen how food prices differ from place to place. Our food budget was lowest in Phoenix, highest in New York City, mid-range here in FL.

I grew up in the midwest, and going back to visit family I have found that comparatively some items are cheaper (packaged items) and some higher (produce from the grocery and chicken breasts, for example).

Sorry that I have no input for the biography question. Perhaps I need some inspiration as well! :)

Katie said...

Neat survey!

The prices for our North Midwestern mid-size city are:

Milk (rBST): $2.19
Milk (rBST-free): $3.89

(I only buy the hormone free milk (rBST-free) but it's a lot cheaper if you don't.)

Eggs: $1.29
Bread: $2.09
Bananas: $0.49/lb

Looking forward to your results!

*On a somewhat related note ~ did you ever watch that gameshow "Super Market Sweep"? I always thought it would be super neat to be a contestant...go straight for the hams and then off to the laundry detergent... Ok, call me a nerd, it's OK. :-)

Kristin said...

I tried to make a mental note as I went for groceries this morning. I got 3 of the 4!

Milk $3.29 (though almost always on sale at 2.49)

Eggs $2.99 (though almost always on sale for $1.99)

Bananas $.67/lb

We are in a Southern California suburb

Kim said...

I'm up in Ontario, Canada. These are our prices here.

Milk $6.75 (HOMO we don't buy skim, but it's not much cheaper.)
Eggs 1.99
Bread 3.00
Bananas .80 lb

Milk and eggs almost never go on sale here either. The prices are regulated by the quota boards.

tmu said...

west suburbs of Chicago:
Milk -- $2.89 (1%)
Eggs -- $1.29
Bread -- i don't buy that sort! My multi-grain, high fiber stuff is about $3.00
nanas -- $0.59

these are the typical sale prices, which i typically buy. I try to avoid the higher priced stores.

biography: Amy Carmichael of Dohnavur by Frank L. Houghton


tmu